wtorek, 8 lipca 2014

Fwd: Serwis informacyjny portalu farmer.pl



---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Newsletter farmer.pl <newsletter@farmer.pl>
Data: 4 lipca 2014 14:21
Temat: Serwis informacyjny portalu farmer.pl
Do: Adresat newslettera <pascal.alter@gmail.com>


Przejdź do farmer.pl
 
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI Piątek, 4 lipca 2014



- R E K L A M A -

 
Co trzeci młody dostanie premię
W połowie sierpnia br. na stronie internetowej ARiMR planowane jest opublikowanie krajowej listy rankingowej po ostatnim naborze na „Ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach PROW 2007-2013. Nie jest obecnie możliwe oszacowanie liczby punktów, która będzie wystarczająca do przyznania pomocy.
 
Wirusa ASF wykryto u czterech kolejnych dzików
Wirusa Afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto u czterech kolejnych padłych dzików, znalezionych na wschodniej Łotwie - poinformowała w czwartek łotewska państwowa służba higieny żywnościowej i weterynaryjnej PVD.
 
Najwięcej Polaków w komisjach PE ds. przemysłu, rolnej i transportu
Parlament Europejski zatwierdził w czwartek skład swoich komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej europosłów z Polski - po pięcioro - będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu.
 
Senat: bez poprawek do noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Nowela o ochronie gruntów rolnych i leśnych trafi na biurko prezydenta; Senat nie zaproponował do niej w czwartek żadnych poprawek. Nowela zakłada, że grunty rolne o obszarze do 0,5 ha będzie można przeznaczać np. pod budownictwo bez zgody ministra rolnictwa.
 
MF 5600 - nie tylko do lekkich prac
Nowa seria 5600 ciągników marki Massey Ferguson obejmuje modele z silnikami 3- i 4-cylindrowymi AGCO Sisu Power. Maszyny z jednostkami 3-cylindrowymi mają te same gabaryty i masę co 4-cylindrowe, co ma je predysponować nie tylko do najlżejszych prac.
 
Przystanek w spadkach cen pszenicy, kukurydza dalej traci
Pszenica na MATIF w kontrakcie listopadowym wczoraj nie zmieniła ceny, natomiast na CBOT seria lipcowa wzrosła 0,4 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) obniżyła się o 0,1 proc., a w Chicago (lipiec) spadła o 1,0 proc.
 
Preparaty do walki z chwościkiem
Ciepła pogoda to czas, kiedy szczególną uwagę plantatorzy buraków cukrowych, powinni zwrócić na ocenę stanu uprawy. Ważne jest monitorowanie pól pod względem wystąpienia chwościka buraka.
 
Lekkie odbicie ceny rzepaku
Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF wczoraj podrożał o 0,1 proc., lipcowa soja na CBOT spadła o 0,3 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE obniżyła się o 3,0 proc.
 
Pierwsze przebłyski odreagowania spadków cen zbóż
Pszenica na MATIF w kontrakcie listopadowym wczoraj nie zmieniła ceny, natomiast na CBOT seria lipcowa wzrosła 1,1 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) podniosła się o 0,9 proc., a w Chicago (lipiec) spadła o 0,4 proc.
 
Rozpoczęły się żniwa
Na polach pojawiły się pierwsze kombajny. To znak, że rozpoczęły się tegoroczne żniwa. Jako pierwszy tradycyjnie zbierany jest jęczmień ozimy. Pierwsze kombajny wyruszyły również by ścinać rzepak dwuetapowo - na pokos.
 
Ostatnie dni konsultacji w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników
Na ponad 40 mld euro mogą liczyć polscy rolnicy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz dopłat bezpośrednich do 2020 r. Średnia dopłata bezpośrednia ma wynieść 246 euro na hektar. Dokładny kształt systemu dopłat zależy od tego, który z trzech wariantów wybierze po kończących się 11 lipca konsultacjach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Odrobaczenie loch, czyli ważna profilaktyka
Odrobaczanie loch jest tak samo ważne jak profilaktyczne szczepienia i niezbędna jest tutaj regularność.
 
Sawicki: rolnicy będą mogli sprzedawać własne wyroby mięsne
Resort rolnictwa zamierza umożliwić rolnikom samodzielne przetwarzanie mięsa i bezpośrednią sprzedaż wyrobów we wspólnie prowadzonych sklepikach - zapowiedział w czwartek w Lublinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
 
Fitaza - lepszy wzrost i ochrona środowiska
Spośród wszystkich enzymów paszowych, fitaza odgrywa szczególną role. Jej dodatek nie tylko zwiększa zaopatrzenie organizmu zwierzęcego w fosfor. Chroni także środowisko.
 
Zaparcia u cieląt
Najczęstszymi objawami, nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego u cieląt, są biegunki. Jedna zdarzają się również, problemy zgoła przeciwne – zaparcia.
 
Jak rozmnażamy różaneczniki?
Różaneczniki, czyli rododendrony przez czerwiec zachwycały swoim pięknem. Osoby zauroczone tymi krzewami chciałaby powiększyć swoją różanecznikową rabatę o nowe krzewy. Początek lata jest dobrą porą na rozmnażanie tych roślin.
 
Rozmnażamy kosaćce bródkowe
Kosaćce bródkowe należą do jednych z najładniejszych roślin wiosny. Wprawdzie ich kwitnienie nie trwa zbyt długo, ale za to jest bardzo efektowne. Dostępnych jest wiele barwnych odmian, które aby zachowały swoją cechę musza być rozmnożone wegetatywnie.
 
„Przywracanie potencjału" bez wystarczających środków?
Jak zapewnia ministerstwo rolnictwa, pieniędzy na zrealizowanie wniosków z dotychczasowych naborów na to działanie PROW 2007-2013 jest dość, a zamiar przesunięcia 25 mln na to działanie w ramach starego PROW to tylko zabezpieczenie na przyszłość. To dlaczego na zielonej liście beneficjentów wciąż nie znajduje się ok 10 proc. zabiegających o pomoc?
 
POLECAMY  
 
Targi Rolno-Przemysłowe ROLEXPO po raz drugi w Sochaczewie

 
ROLTECHNIKA - przygotowania trwają!

 
 
Powyższa wiadomość nie jest informacją handlową, wysyłana jest do prenumeratorów newslettera.
(.....)

Brak komentarzy: