wtorek, 27 października 2009

" Hallo, Mami " Wiki

Wikipedia:Zasady w pigułce – Wikipedia, wolna encyklopedia
Pomóż nam ułatwić proces dodawania zdjęć do Wikipedii – weź udział w 2-minutowej ankiecie!
[Ukryj]

Wikipedia:Zasady w pigułce

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

Ta strona zawiera krótkie opisy głównych zasad i zaleceń na jakich się opieramy tworząc Wikipedię. Prosimy zapoznaj się z nimi.

Copyright-problem paste.svg

Yes check.svg Przestrzegamy praw autorskich – Treści wpisywane do Wikipedii udostępniane są na wolnej licencji CC-BY-SA 3.0. Dlatego też, bez pisemnej zgody nie możemy po prostu kopiować materiałów z książek, czasopism, Internetu czy innych źródeł. W razie wątpliwości zerknij na stronę Wikipedia:Prawa autorskie

Na co warto zwrócić uwagę: – Jeżeli na jakichś stronach znajdziesz materiały skopiowane z innych źródeł, zobacz na stronę WP:NPA jak zgłosić taki problem. Jeżeli sam posiadasz opracowania zamieszczone w Internecie, a chcesz je udostępnić w Wikipedii, wyślij zgodę na ich użycie w Wikipedii na licencji CC-BY-SA na adres permissions-pl@wikimedia.org

Scale of justice 2.svg

Yes check.svg Opisujemy hasła w sposób neutralny – Pisząc artykuły lub je uzupełniając o dodatkowe treści, staraj się unikać zwrotów wartościujących, nie przedstawiaj własnego punktu widzenia na sprawę, nawet gdybyś był przekonany, że jest on słuszny. W sytuacjach spornych przedstaw sytuację innym wikipedystom w kawiarence. W przypadku problemów wejdź na stronę: Wikipedia:Neutralny punkt widzenia

Na co warto zwrócić uwagę: – Pewne koncepcje, nawet posiadające dobre źródła, mogą budzić spore emocje. W niektórych hasłach możesz zauważyć, że są one opisane szerzej z jednego punktu widzenia. W takim przypadku nie tyle alarmuj społeczność, co postaraj się dotrzeć do źródeł, na bazie których mógłbyś opisać hasło tak, by wydźwięk był bardziej neutralny. Zobacz też do Wikiprojektów – tam możesz znaleźć osoby, które pomogłyby ci przy takiej "neutralizacji".

Question book-3.svg

Yes check.svg Weryfikujemy treści haseł – Wiedza, jaką wprowadzamy do Wikipedii musi być weryfikowalna, dobrze widziane jest podawanie w artykułach bibliografii, na bazie której opisywało się dany artykuł. Oczywiście nie mogą być to na żywo przepisane fragmenty z książek, ale dobrze zredagowane informacje. Więcej na stronie Wikipedia:Weryfikowalność

Na co warto zwrócić uwagę: – Wiele opisanych haseł nie posiada źródeł bibliograficznych, ponieważ w początkowym etapie tworzenia Wikipedii ta zasada nie obowiązywała. Powstała ona, aby uniknąć fałszywych haseł. Tym też różni się od tradycyjnych encyklopedii, gdzie źródeł się nie podaje. Jeżeli dysponujesz literaturą z jakiegoś konkretnego zakresu, możesz pomóc przy weryfikowaniu istniejących haseł i opatrywaniu ich odpowiednimi źródłami bibliograficznymi. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich pozycji – zerknij na stronę Wikipedia:Biblioteka – możesz tam znaleźć osoby dysponujące odpowiednimi materiałami.

Mad scientist bw.svg

Yes check.svg Nie publikujemy własnych teorii – Jeżeli dokonałeś jakiegoś odkrycia, masz wiedzę na temat jakiegoś problemu, który jeszcze nie został opisany, wpierw opublikuj to w wiarygodnym źródle – inaczej trudno będzie nam zweryfikować, czy informacje przez ciebie wpisane są prawdziwe. Szerzej zasada ta opisana została na stronie: Wikipedia:Nie przedstawiamy twórczości własnej

Na co warto zwrócić uwagę: – Umożliwienie każdemu edytowania Wikipedii nie oznacza, że każdy dodaje własne opinie w konkretnych hasłach. Jeżeli uważasz, że wiedza zawarta w dotychczasowych źródłach jest niewystarczająca lub błędna, a dotyczy ważkich tematów, zapewne znajdziesz możliwość opublikowania własnej twórczości poza Wikipedią.

Piolinmarcianocolor.jpeg

Yes check.svg Nie opisujemy wszystkiego – Wikipedia jest przede wszystkim encyklopedią. To, co powinno być, a co nie w Wikipedii może czasami prowadzić do sporów, na podstawie których osiągany jest zazwyczaj konsensus i poprzez to przestrzegamy pewnych ustaleń. Artykuły opisujące tematy uznane za nieencyklopedyczne zgłaszane są do usunięcia. Aby tego problemu uniknąć zajrzyj na strony Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest oraz Wikipedia:Encyklopedyczność

Na co warto zwrócić uwagę: – W przypadku wielu tematów nie ma jeszcze jednoznacznego stanowiska, co do encyklopedyczności. W innych wersjach językowych Wikipedii kryteria co do "encyklopedyczności" są mniej lub bardziej ostre niż w polskojęzycznej wersji. Jeżeli chciałbyś utworzyć szereg artykułów z danej dziedziny, a nie jesteś pewien co do tego, czy społeczność uzna je za encyklopedyczne, skonsultuj problem z innymi wikipedystami. Przykładowo, Pokemony zostały uznane za encyklopedyczne, a trzecioligowi piłkarze nie.

Presa de decissions.png

Yes check.svg Dążymy do tego, by jak najlepiej ze sobą współpracować – Pamiętaj o Wikietykiecie. Chłodne nastawienie jest jednym z najlepszych sposobów by uniknąć długotrwałych sporów. Zobacz też jakie najczęściej zdarzają się u nas nieporozumienia. Na stronie Wikipedia:Wikietykieta wypracowaliśmy pewne wskazówki co do sposobu działania i dyskusji, aby lepiej nam się współpracowało.

Na co warto zwrócić uwagę: – Tej zasady nie należy traktować jako spisanego kodeksu. Ona ma pomagać nam głównie w sytuacji, gdy znaleźliśmy się w sytuacji spornej i gdy mamy ochotę wyładować własną agresję na oponencie. Chłodne nastawienie i pewne zasady wpisane w etykietę Wikipedii pozwalają na unikanie niepotrzebnych konfliktów. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, że jesteśmy tutaj nie po to, by walczyć z innymi o coś, ale by wspólnie rozbudowywać encyklopedię.

Tych wszystkich zasad i zaleceń jakie wypracowaliśmy jest dosyć sporo. Początkowo możesz więc popełniać jeszcze błędy. Aby inni użytkownicy mogli wiedzieć, że jesteś dopiero początkującym wikipedystą, zarejestruj się pod jakimś nickiem (loginem) i wstaw na swoją stronę użytkownika taki szablon {{user nowy}}. Zapewne po kilku własnych edycjach zostaniesz też przywitany przez komitet powitalny :)

Śmiało modyfikuj strony


                  Na początku najlepiej zapoznaj się z krótkim przewodnikiem po Wikipedii, który pozwoli ci szybko nauczyć się edytowania stron. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami i śmiało modyfikuj strony.



Brak komentarzy: