wtorek, 24 czerwca 2014

Fwd: Serwis informacyjny portalu farmer.pl



---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Newsletter farmer.pl <newsletter@farmer.pl>
Data: 20 czerwca 2014 15:33
Temat: Serwis informacyjny portalu farmer.pl
Do: Adresat newslettera <pascal.alter@gmail.com>


Przejdź do farmer.pl
 
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI Piątek, 20 czerwca 2014



- R E K L A M A -

 
Płatności związane z produkcją
Planowane jest od 2015 r. wprowadzenie wsparcia związanego z produkcją w następujących sektorach: bydło, krowy, owce, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, kozy oraz len i konopie włókniste.
 
JPO wyniesie od przyszłego roku 110 lub 131 euro na ha
Szacowana stawka jednolitej płatności obszarowej może wynieść od przyszłego roku ok. 110 euro/ha. Stawka JPO będzie wyliczana corocznie po ustaleniu całkowitej powierzchni kwalifikujących się hektarów zadeklarowanych przez rolników do tej płatności – informuje Ministerstwo Rolnictwa.
 
Młody rolnik otrzyma ok. 62 euro na ha
Jedna czwarta średniej krajowej płatności, maksymalnie na 50 ha, przez 5 lat – to w nowej WPR dodatkowe wsparcie z I filara dla młodych rolników.
 
Za zazielenienie – 74 euro na ha
Na płatności za zazielenienie przeznaczone będzie w nowej WPR 30 proc. kwoty płatności bezpośrednich, tj. ok. 1 mld euro rocznie. Szacowana stawka płatności za zazielenienie wynosi ok. 74 euro na hektar.
 
Pszenica na Matif najtańsza od 8 mies.
Pszenica na MATIF w kontrakcie listopadowym wczoraj potaniała o 0,5 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa wzrosła 0,1 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) obniżyła się o 0,1 proc., a w Chicago (lipiec) spadła o 0,5 proc.
 
Hortensje do ogrodu
Hortensja drzewiasta i bukietowa należą do najbardziej ozdobnych krzewów lata. Nie mają dużych wymagań wglądem uprawy, a wytwarzają duże i piękne kwiatostany.
 
Ukraina zezwoliła na wwóz polskiej wieprzowiny
Ukraina zniosła w środę embargo na import polskiej wieprzowiny i zezwoliła na jej wwóz z całego terytorium Polski, prócz województwa podlaskiego - podały służby prasowe ministerstwa rolnictwa w Kijowie.
 
Wzrost cen oleistych
Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF wczoraj podrożał o 0,2 proc., lipcowa soja na CBOT wzrosła o 0,8 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE podniosła się o 1,7 proc.
 
Odreagowanie na zbożach
Pszenica na MATIF w kontrakcie listopadowym wczoraj podrożała o 0,9 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa wzrosła 0,9 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) nie zmieniła ceny, a w Chicago (lipiec) wzrosła o 0,6 proc.
 
Sieczkarnia Fendt Katana - co ją wyróżnia?
Moc 650 KM generowana przez 8-cylindrowy silnik Mercedesa, 6 walców wciągających i bęben o średnicy aż 720 mm - to zaledwie kilka cech charakterystycznych nowej sieczkarni polowej Fendt Katana 65.
 
Dyrektor POLSUS: przyczyny kryzysu na rynku świń są złożone
Europejski kryzys na rynku trzody, wywołany jej wysoką produkcją oraz niespotykaną deregulacją rynku zbóż. Polska należy do grupy krajów, gdzie skutki kryzysu są najbardziej dotkliwe. Efektem jest znaczące obniżenie pogłowia świń w Polsce, a nawet do załamanie produkcji wieprzowiny. Dlaczego tak się stało i jak odbudować pogłowie świń w kraju – na to pytanie próbował odpowiedzieć dr Tadeusz Blicharski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
 
Efektywna dezynfekcja - nie taka prosta
Dezynfekcja, wbrew opiniom, jest procesem skomplikowanym, wymagającym wiedzy i wyzbycia się rutyny i przyzwyczajeń. Jej skuteczność jest wypadkową właściwego przygotowania pomieszczeń, znajomości zakresu działania środka dezynfekcyjnego, właściwego stężenia, czasu działania i temperatury otoczenia w trakcie jej wykonywania – tłumaczył dr Marian Porowski, podczas XIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która odbyła się w PIW-et w Puławach.
 
Poplonowa uprawa kalarepy
Kalarepa zawsze była kojarzona ze zdrowiem i witalnością. Jest smacznym i wartościowym warzywem, które można uprawiać przez cały sezon wegetacyjny.
 
Słoma jako nawóz
Rolnicy prowadzący jedynie produkcje roślinną, coraz częściej muszą dokonać wyboru, czy lepiej zaorać słomę, czy sprzedać. Naszym zdaniem słoma powinna wrócić do gleby.
 
Jadalne kwiaty
Wiele roślin jest uprawianych ze względu na barwne i pachnące kwiaty. Jednak mało kto wie, że wśród nich są gatunki, z kwiatów których można przyrządzać smaczne potrawy.
 
Co pogryzło burak?
Duże dziury, czasem gołożery to najprawdopodobniej efekt żerowania gąsienic błyszczki jarzynówki. Od kilku lat lokalnie szkodnik ten na plantacjach buraków cukrowych występuje masowo. Właśnie rozpoczął żerowanie.
 
W Rosji rośnie produkcja ale i cena wieprzowiny
Rosyjska produkcja wieprzowiny w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 osiągnęła poziom 649 tys. ton., to jest ok. 17 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. – podaje serwis pigprogress.net.
 
Kapusta ozdobna - jesienna ozdoba ogrodu
Kapusta ozdobna jest gatunkiem bardzo dekoracyjnym i co raz chętniej sadzonym w ogrodach, miejskich skwerach, a nawet tarasach czy balkonach.
 
Uwaga na zarazę ziemniaka
Już w pierwszej dekadzie czerwca PIORIN ostrzegał, że istnieją sprzyjające warunki atmosferyczne do rozwoju zarazy ziemniaka. Ochłodzenie jakie nadeszło wraz z przelotnymi deszczami sprawia, że należy szczególnie teraz zadbać o ochronę ziemniaków przed zarazą.
 
KR w Kietrzu ma najpiękniejszą krowę Opolszczyzny
Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego była wydarzeniem towarzyszącym podczas targów Opolagra w Kamieniu Śląskim.
 
Sita pensylwańskie - główne narzędzie żywieniowca
 
Odporna miotła
 
Nowy dołek notowań soi
 
Rośnie popularność systemów schładzania chlewni
 
Jałowica odmiany RW superczempionem na Opolagrze
 
POLECAMY  
 
Targi Rolne „W sercu Polski"

 
XVI Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

 
Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym

 
Targi Rolno-Przemysłowe ROLEXPO po raz drugi w Sochaczewie

 
ROLTECHNIKA - przygotowania trwają!

 
 
Powyższa wiadomość nie jest informacją handlową, wysyłana jest do prenumeratorów newslettera. 
(.....)

Brak komentarzy: