PRACA
Polskie uczelnie, po których zarobisz najwięcej
W bieżącym roku do egzaminu maturalnego przystępuje około 311 tys. maturzystów. Większość z nich staje przed wyborem uczelni, na której będą kontynuować edukację. Decyzja podejmowana jest z uwzględnieniem przede wszystkim zainteresowań przyszłych studentów oraz posiadanych umiejętności. Często również dalsza edukacja oraz kariera zawodowa planowana jest w oparciu o przyszłe zarobki. Rodzaj uczelni, jak również miejsce jej ukończenia, są ważnymi determinantami wysokości wynagrodzenia.
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Polska: wydarzenia tygodnia 20/2015
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, kwiecień okazał się miesiącem stabilizacji, zarówno cen transakcyjnych jak i ofertowych ? spośród analizowanych miast, zaledwie w dwóch zanotowano drobne zmiany transakcyjne, nieprzekraczające 1%. Obserwujemy również stabilizację rosnących dotąd marż kredytów. W długofalowej perspektywie mogą one ulec obniżkom, ale dopiero gdy stopy procentowe zaczną rosnąć.
Europa: wydarzenia tygodnia 20/2015
Wyzwaniem dla polskich miast staje się coraz większa liczba mieszkańców i rosnące wraz z nią zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie władze miast stale dążą do oszczędności. Łączenie tych dwóch procesów jest możliwe dzięki inteligentnemu zarządzaniu zużyciem energii. W Polsce jednak wciąż jest dużo do zrobienia ? na mieszkańca zużywamy nawet o 40 proc. więcej energii niż na Zachodzie.
Świat: wydarzenia tygodnia 20/2015
Toyota i Mazda podpisały porozumienie, zgodnie z którym podejmą długofalową współpracę w dziedzinie napędów i systemów bezpieczeństwa. Na początek Toyota udostępni partnerowi technologię wodorowych ogniw paliwowych (FCV) oraz napęd hybrydowy typu plug-in. Mazda przekaże Toyocie technologię SKYACTIV, dzięki której jej samochody są bardzo oszczędne, mimo braku turbodoładowania. Toyota prawdopodobnie wykorzysta SKYACTIV do udoskonalenia napędów hybrydowych.
12 sposobów na kredyt we frankach
Rozpoczęcie indywidualnych negocjacji z bankiem, dążenie do anulowania w umowach niedozwolonych klauzul i ograniczenie wysokości rat ? to najważniejsze, czym powinieneś się zająć, jeśli jesteś poszkodowanym przez bank kredytobiorcą-frankowiczem.
Jak policja ściga cyberprzestepczość?
Oszustwa na aukcjach internetowych, piractwo komputerowe oraz próby wyłudzenia za pomocą e-maili. Katalog spraw, którymi zajmują się polskie organy ścigania rozszerzył się o incydenty związane z rozwojem nowych technologii. Wyniki badania przeprowadzonego przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują również, że policja coraz częściej znajduje dowody przestępstw na smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych.
PODATKI
Lepszy leasing operacyjny czy kredyt bankowy?
Samo porównanie cen leasingu i kredytu nie wystarczy, aby dokonać optymalnego wyboru sposobu finansowania inwestycji. Leasing kusi przedsiębiorców korzyściami na gruncie podatków, niższym ryzykiem i nie "ciąży" na nich tak jak kredyt, ale nie zawsze się opłaci.
NIERUCHOMOŚCI
Wspólnota mieszkaniowa: mały balkon - duży kłopot
Mieszkanie w budynku wielorodzinnym to nie tylko ponoszenie kosztów za własne mieszkanie, ale także partycypowanie w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej. I choć klatki schodowe, korytarze czy windy zdecydowanie możemy określić jako nieruchomości wspólne, to jednak są też takie elementy, które sklasyfikować trudniej. Dobrym przykładem jest balkon, czyli część nieruchomości, do której dostęp mają wyłącznie mieszkańcy lokalu, z którym jest on połączony. Jednak balkon, a w szczególności jego przednia ściana czy balustrady, to integralna część elewacji budynku, rozumianej jako część wspólna nieruchomości. Stąd ustalenie, kto powinien ponosić koszty związane z remontem balkonu, często budzi wiele wątpliwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz