piątek, 1 lipca 2016

Fwd: Polak antysemita? 70. rocznica pogromu kieleckiego | Plus Minus 27/2016 - Newsletter Rzeczpospolitej


RESPEKT!

Marek Balicki: Rządy PiS to zapłata za 25 lat neoliberalizmu

---------- Forwarded message ----------
From: Rzeczpospolita <newsletter@rp.pl>
Date: 2016-07-01 17:44 GMT+02:00
Subject: Polak antysemita? 70. rocznica pogromu kieleckiego | Plus Minus 27/2016 - Newsletter Rzeczpospolitej
To: pascal.alter@gmail.com



02.07.2016, numer: 27/2016
Plus Minus Rzeczpospolita
Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że są Państwo z nami i chcą czytać artykuły
w „Plusie Minusie". Wybraliśmy z myślą o Was najciekawsze, naszym zdaniem, reportaże, analizy, eseje.

Miłej lektury życzy redakcja
TEMAT NUMERU
Marcin Urynowicz: Kieleckie puzzle
Plus Minus Inicjatorem pogromu w Kielcach jest milicja i wojsko. Co więcej, milicjanci i żołnierze nie tylko podżegają do przemocy i oddają podejrzanych w ręce rozwścieczonego tłumu, ale sami strzelają, zabijając część Żydów. To z ich rąk, a nie tłumu, padają pierwsze ofiary.
REDAKCJA POLECA
Piotr Zaremba: TW „Komorowski". Życie w matni
Plus Minus Z donosów wyłania się barwna charakterystyka Bolka – koledzy, którzy poszli na współpracę z UB, opisują go jako impulsywnego fanfarona opowiadającego, że jest związany z Intelligence Service, chełpiącego się, że zna wszystkich agentów w swojej organizacji. To ostatnie robił w rozmowach z… agentami. Bolek nie jest w tamtym czasie typem harcerza. Sporo pije, przyjmuje w mieszkaniu kobiety – to też utrwalono w donosach.
Michał Kołodziejczyk: Francja nie tańczy
Plus Minus W Brazylii serce pokazali zwykli, zakochani w futbolu ludzie. Brali za rękę z uśmiechem kryjącym zażenowanie, że tak wygląda codzienność w ich kraju. „Chodź tutaj, tędy będzie szybciej. Chodź, kupię ci bilet, bo automat jest tylko po portugalsku". Francuzi gośćmi się nie przejmują. Są opryskliwi, obrażeni na cały świat, zdenerwowani, że muszą dzielić swój kawałek podłogi z człowiekiem z drugiej części kontynentu z idiotycznym szalikiem na szyi.
Piotr Kobalczyk: Żołnierz na wojnie z komunizmem
Nikt, nawet bardzo niechętni Krzysztofowi Wyszkowskiemu, nie kwestionuje, że to erudyta. Swobodnie porusza się w filozofii, historii, socjologii, literaturze. Posługuje się francuskim i angielskim. Tymczasem jego formalny status, w rubryce „wykształcenie", wyznacza poziom podstawowy. – Często o tym ostatnio myślałem, zastanawiając się nad problemem cechy roztropności i czy mi jej nie zabrakło – przyznaje.
Rozmowa Mazurka. Piskorski: Schetyna szykuje szczepionkę na Tuska
Ciekawe było spotkanie Donalda Tuska z posłami PO, na którym generalnie wzywał do poparcia Grzegorza Schetyny. Jeśli to mówi Tusk, to może to oznaczać tylko jedno – chce mieć do czego wracać, dba o atmosferę, która temu powrotowi ma towarzyszyć.
POPULARNE
Zdort: Sąd obalił zamach w Smoleńsku
Plus Minus Mogło się zdawać, że sprawa tragedii smoleńskiej przestała już rozpalać namiętności. Gorący spór zamienił się w polityczne szachy.
Konrad Kołodziejski: KOD czyli bunt urojony
Plus Minus Uczestnicy demonstracji KOD nie mają nic wspólnego z manifestantami z czasów „Solidarności". Dzisiejsze protesty to tylko rebelia wielkomiejskich elit – oburzonych, że muszą dzielić swoją przestrzeń z innymi.
Robert Mazurek: Elity europejskie szukają kozła ofiarnego
- Większość państw Unii wcale nie chce, by Komisja Europejska przyjeżdżała do nich w roli nauczyciela, sprawdzała im tornistry i odrabianie prac domowych - mówi politolog Marek Cichocki
Marcin Łuniewski: Imperium brytyjskie po referendum
Eurosceptycy są zdania, że Wielka Brytania powinna raczej znowu postawić na Commonwealth. Sęk w tym, że Wspólnota od lat utrzymuje się głównie dzięki Elżbiecie II. Gdy jej zabraknie, wzrosną nastroje republikańskie.
W NAJNOWSZYM NUMERZE
Marek Balicki: Rządy PiS to zapłata za 25 lat neoliberalizmu
Wszedłem do Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Uważam, że warto tam być. PiS i SLD mają ze sobą trochę wspólnego – obie partie były ostro atakowane przez media głównego nurtu.

Maciej Urbanowski: Paradoksy żydożerców
„Prosto z Mostu" stało na stanowisku, że jednym z najważniejszych problemów ówczesnej Polski jest istnienie w niej dużej mniejszości żydowskiej. Polska jest „trzecim co do liczebności zbiornikiem Żydów na świecie", niepokoił się Mosdorf, co Nowaczyński ujął bardziej obrazowo: Polska „jest żelatyną dla hodowli (…) semikrobów".

Barbara Hollender: Ekspresja filmowego wariata
Andrzej Żuławski podczas festiwalu w Locarno powiedział, że choć należy do pokolenia uwielbiającego Gombrowicza, nigdy „Kosmosu" nie rozumiał. I dlatego zdecydował się tę książkę zekranizować. Po obejrzeniu filmu widz też wszystkiego nie zrozumie.

Józef Maria Ruszar: Gorzki namysł Jana Polkowskiego
Czytając kolejne tomiki autora „Gorzkiej godziny", możemy dojść do wniosku, że nazwisko Jan Polkowski brzmi jak „nazwisko znaczące" z jakiejś sztuki Aleksandra Fredy i oznacza tak zwany „charakter", niby Pan Jowialski, Cześnik Raptusiewicz, Rejent Milczek, i tak dalej. Bo Polkowski jest „chory na Polskę", jak powiedzieliby szydercy, albo jest jej kochankiem, jak autor zbioru esejów „Polska moja miłość" zapewne wolałby sam siebie określić.
ZAMÓW PRENUMERATĘ PAPIEROWĄ E-WYDANIE JUŻ DZIŚ O 21
Dołącz do naszych społeczności
© Copyright by GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
Wiadomość została wysłana przez GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, KRS0000478681.

(....)

Brak komentarzy: