Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014 W strefie euro następuje powolne ożywienie. Coface szacuje, że w bieżącym roku wzrost gospodarczy w tym regionie sięgnie niespełna 1 procent. Powodów do zadowolenia nie powinna mieć Rosja - ze względu na konflikt z Ukrainą jej ocena została obniżona do C, co oznacza złą sytuację ekonomiczną i gospodarczą oraz wysokie ryzyko niewypłacalności. W jeszcze gorzej sytuacji znajduje się Wenezuela (ocena obniżona do D), pogrążona w recesji i borykająca się z hiperinflacją.
Rynek pracy coraz przychylniejszy. Liczba ofert w górę Na rynku pracy wreszcie mamy do czynienia ze znacznym ożywieniem. Z licznika infoPraca.pl wynika, że w minionym kwartale poszukujący pracy mogli mieć powody do zadowolenia. Największy przyrost ofert dotyczył branży edukacyjnej (wzrost o 58 procent w stosunku do poprzednich 3 miesięcy). Na drugim biegunie księgowość, gdzie liczba ogłoszeń spadła o niemal połowę.
4 grzechy zarządzania Brak przykładu płynącego z samej góry, strach przed formułowaniem krytycznych opinii, zbyt obszerne, przez co trudne do egzekwowania regulacje oraz nadmierne uzależnianie wynagrodzenia od osiąganych wyników. To, zdaniem międzynarodowej organizacji ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), cztery czynniki potrafiące skutecznie zrujnować kulturę korporacyjną. Okazuje się też, że od poważnych błędów w zarządzaniu firmą nie są się w stanie uchronić nawet najbardziej doświadczeni spośród menedżerów.
Firmy technologiczne: innowacyjność priorytetem Utrudniony dostęp do wykwalifikowanych kadr, niesprzyjające warunki ekonomiczne i sytuacja gospodarcza, rosnąca konkurencja ze strony wschodzących potęg, ograniczony dostęp do kapitału oraz niestabilna sytuacja geopolityczna w niektórych regionach kraju. To największe zagrożenia, które w skuteczny sposób mogą zablokować wzrost lub rozwój przedsiębiorstw, które zgłosiły swój udział do corocznego środkowoeuropejskiego rankingu ?Deloitte Technology Fast 50?.
Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2014 r. Bieżący rok ma szanse dobrze zapisać się w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Z najnowszych danych, zawartych w raporcie M&A Index kancelarii Allen & Overy wynika, że można mówić o znacznym wzroście koniunktury. Wartość transakcji, które miały miejsce w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku, przewyższyła o ponad połowę wyniki osiągnięte w analogicznym okresie roku ubiegłego, a średnia ich wartość okazała się najwyższą od siedmiu lat.
Ustawa konsumencka utrudni życie e-sklepom? Od 25 grudnia zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy konsumenckiej. Czy polscy e-przedsiębiorcy są gotowi na ich wdrożenie? Niestety nie. Do tej pory konieczne zmiany wprowadził zaledwie co dziesiąty e-sklep, a niemal połowa przyznaje, że nie rozpoczęła jeszcze żadnych przygotowań lub też wykazuje się brakiem wiedzy odnośnie zmian, które należy wprowadzić. Takie statystyki pozwalają przypuszczać, że część sklepów internetowych może ponieść kary za swoją opieszałość. A te nie są małe - mogą sięgać nawet równowartości 10 proc. przychodów za zeszły rok.
Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014 Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w III kwartale bieżącego roku wreszcie doczekaliśmy się wzrostu zatrudnienia. Nie inaczej było w firmach należących do tzw. Nowoczesnej Gospodarki, które w analizowanym przedziale czasowym zanotowały ponad 4-procentowy wzrost wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z najświeższego raportu ?Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014?, którego opracowaniem zajmuje się ADP Polska.
Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2011-2013 Innowacje produktowe, przemysłowe, organizacyjne i marketingowe, które z nich są najważniejsze dla polskich przedsiębiorstw? jaki procent firm można uznać za innowacyjne? Jakie nakłady płyną na działalność innowacyjną? I w końcu, jakie przychody generuje sprzedaż produktów innowacyjnych? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego poświęconej działalności innowacyjnej w Polsce.
Przetargi - raport IX 2014 We wrześniu wzrosła w relacji miesięcznej liczba ogłaszanych postepowań przetargowych, co wynika z końca wakacji i powrotów po wakacyjnych urlopach osób odpowiedzialnych za realizację zamówień publicznych. W dziewiątym miesiącu roku liczba postępowań o udzielenie zamówienia publicznego publikowanych w BZP była jednak nadal niższa niż rok wcześniej, co jest skutkiem wejścia w życie nowelizacji PZP ? wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Cały trzeci kwartał nie był jednak istotnie gorszy, niż kwartał drugi.
Polacy gotowi na wojnę Dom Badawczy Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute przeprowadził badanie dotyczące gotowości Polaków do walki w obronie cywilnej naszego kraju. Okazuje się, że zdecydowana większość badanych (71 procent) jest zdania, że w razie wojny obywatele cywilni powinni aktywnie wspierać działania wojskowe, a 37 procent jest gotowe bronić ojczyzny osobiście. Tym optymistycznym wynikom nieco dziegciu dodaje fakt, że 13 procent z nas w newralgicznej sytuacji zdecydowałoby się na opuszczenie Polski.
Stan cywilny a sytuacja zawodowa Polaków Czy stan cywilny ma wpływ na sytuację danej osoby na rynku pracy? Ze statystyk pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że w najlepszej sytuacji znajdują się osoby będące w związkach małżeńskich.
Rynek fuzji i przejęć I poł. 2014 Według najnowszych danych udostępnionych przez firmę Ernst & Young, łączna wartość fuzji i przejęć, do których doszło w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, sięgnęła 18,5 mld USD. To znacznie lepszy wynik od zanotowanego w analogicznym okresie minionego roku. Pod względem ilości transakcji zdecydowanym liderem jest Turcja (153) tuż za nią uplasowały się Polska (112) i Czechy (111).
Mikroprzedsiębiorstwa polskie w 2013 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące działalności polskich mikroprzedsiębiorstw w 2013 roku. Wynika z nich m.in., że w badanym okresie działało 1754,4 tys. takich firm, co w porównaniu z rokiem poprzednim oznacza spadek o 1,6 procenta. Analogicznie do lat ubiegłych najwięcej w tej grupie było jednostek należących do osób fizycznych (93,7% ? 1643,2 tys. podmiotów).
Prywatna opieka medyczna: benefit, którego chcą pracownicy Raport Pracuj.pl ?Podwyżka bez tabu: benefity po polsku? bezlitośnie ujawnia, że niemal połowa polskich pracowników nie może liczyć na żadne świadczenia pozapłacowe. Wśród tych, które je otrzymują dominuje prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Samochód służbowy, firmowa karta pre-paid, opłacony lunch czy karta na paliwo to ciągle raczej sfera marzeń.
Zakupy online: w Indiach najwięcej cyfrowych konsumentów Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradczą EY raportu ?Homo informaticus: Jak cyfrowi konsumenci zachowują się w sieci??, w Polsce osoby robiące zakupy w sieci stanowią 62% populacji internautów. Liczba ta odpowiada średniej światowej, ale ? co może zaskakiwać ? najwyższy odsetek cyfrowych konsumentów posiadają Indie, najmniejszy z kolei ? Szwajcaria.
E-booki - przyszłość książek? Ponad 50 procent respondentów przebadanych na potrzeby najnowszego badania Virtualo uważa, że e-booki to przyszłość czytelnictwa. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność książek elektronicznych (w latach 2010?2012 sprzedaż w sieci Virtualo notowała trzycyfrową dynamikę wzrostu), prawdopodobnie mają oni rację. A czego oczekują e-czytelnicy? Okazuje się, że przede wszystkim zwiększenia ilości dostępnych tytułów.
Miejsce kobiety jest w biznesie? Niedawne powołanie na stanowisko Prezesa Rady Ministrów kobiety oraz deklaracje Ewy Kopacz o wykorzystaniu w zarządzaniu większego zakresu typowo kobiecych kompetencji, ożywiły dyskusję na temat dostępu kobiet do kierowniczych stanowisk w administracji państwowej oraz biznesie. Czy ich dyskryminacja na rynku pracy to już przeszłość?
Kompetencje pracownika sprzedaży należy mierzyć O tym, że pomiar kompetencji pracowników to ważne działanie właściwie nie trzeba przekonywać. Istnieją jednak branże, w których jego rola jest nie do przecenienia. Tak jest w przypadku osób zatrudnionych w sprzedaży - uważa 56% badanych w projekcie badawczym EFFECTIVENESS i agencji SW Research. W praktyce jednak poziom kompetencji mierzy jedynie 28 % firm.
Egzotyczne wakacje jesienią? Nie zapomnij o zdrowiu Tajlandia, Wietnam, Filipiny, Kenia, Tanzania, Karaiby. To najpopularniejsze egzotyczne destynacje, w kierunku których Polacy udają się jesienią. W gorączce przygotowań do podróży marzeń warto pamiętać o przyziemnych sprawach, jakimi w przypadku egzotycznych krajów są m.in. kwestie zdrowotne. Niezbędne jest przygotowanie organizmu do zmian klimatu, a także wykonanie kompletu niezbędnych szczepień.
Najlepsze Międzynarodowe Miejsca Pracy na Świecie 2014 Google, SAS Institute i NetApp to zwycięzcy po raz czwarty ogłoszonej przez Great Place to Work listy Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie. Ranking zdominowały firmy z sektora IT ? stanowiły one aż 36% laureatów, z kolei Meksyk był krajem, który przyczynił się do wprowadzenia na listę aż 20 firm.
Koniunktura konsumencka X 2014 Nastawienie Polaków okazuje się być dość stabilne - z comiesięcznego badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że październiku bieżące nastroje polskich konsumentów nie uległy zmianie w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Wzrosty zanotował natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej.
Jesienny city break wg Polaków Paryż, Praga, Wiedeń, Londyn i Rzym zdetronizowane. Okazuje się, że na tegoroczny, jesienny city break Polacy chętniej wyskoczą do Barcelony, Budapesztu, Cannes czy Wilna. Sporą konkurencję dla europejskich metropolii stanowią jednak krótkie wyjazdy last minute do kurortów położonych nad Morzem Śródziemnym. Preferencjom Polaków wyjeżdzających na kilkudniowe wakacje zagraniczne przyjrzał się największy polski multiagent turystyczny Travelplanet.pl. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz