NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Tanie linie lotnicze najpopularniejsze w wakacje
Strony internetowe niskokosztowych linii lotniczych odwiedza średnio 700 tys. internautów miesięcznie. Okazuje się, że największą popularnością cieszą się one w wakacje. A kiedy z kolei nie narzekają na nadmiar zainteresowania? Na to pytanie odpowiada najnowsza analiza firmy Gemius.
Rynek biurowy w Warszawie II 2015
Warszawski rynek powierzchni biurowych nie wyhamowuje. Z najnowszego raportu zrealizowanego przez Savills wynika, że całkowite zasoby nowoczesnych biur przekroczyły tam 4.4 mln mkw., a aktywność deweloperów ciągle znajduje się na wysokim poziomie.
Branża mleczarska 2014: wysokie kary i kwitnący handel zagraniczny
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich ogłosił pod koniec stycznia wyniki za handel zagraniczny w roku 2014. W tym czasie wyeksportowano o 15% więcej produktów mleczarskich niż w 2013 roku i prawdopodobnie wartość eksportu wyniesie ok. 1,8 mld euro. Aż o 70% wzrósł eksport mleka w proszku, a o 25% świeżego mleka, które wysyłano najczęściej na Białoruś.
Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking I 2015
Doczekaliśmy się kolejnej edycji Rankingu Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków. Wynika z niego, że atrakcyjność produktów oszczędnościowych niestety systematycznie spada. Chociaż trzeba przyznać, że spadki nie były gigantyczne. Oszczędzającym bez wątpienia pomogła ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej, na mocy której stopy procentowe zostały pozostawione na dotychczasowym poziomie.
Jaka będzie bankowość za 20 lat?
Bankowość online ma już dwadzieścia lat. Możliwość bankowania przez Internet jako pierwszy wdrożył amerykański Security First Network Bank. Było to 40 lat po wydaniu pierwszej karty kredytowej i dwie dekady po upowszechnieniu się w USA bankomatów. A co czeka nas za kolejne dwa dziesięciolecia? W przyszłość wybiega Dotpay.
5 miejsc, w których niszczymy smartfony
Chociaż badania pokazują, że Polacy wcale nie są niezdarni i otaczają swoje smartfony dobrą opieką, nieszczęśliwych wypadków z udziałem tych urządzeń nie można uniknąć. Analiza firmy Square Trade pokazuje, że do 46% wypadków ze smartfonami w roli głównej dochodzi w domu, a najbardziej niebezpiecznym miejscem jest salon.
Nie tylko kredyty we frankach sprawiają problemy
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o tym jak pomóc osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich, zapominając niekiedy o pozostałych kredytobiorcach. Problemy ze spłatą miewają jednak również i ci, którzy zaciągnęli kredyty w złotych. Eksperci Expandera i Emmersona podpowiadają, jakie rozwiązania mogą być skuteczne w tej sytuacji.
Senat do poprawek
?Funkcja Senatu na ogół sprowadza się do usuwania pomyłek, które w Sejmie popełniła rządząca większość. Na palcach jednej ręki można zliczyć polityków znanych szerzej dzięki działalności w Senacie (na tej liście jest niestety senator? Stokłosa). Senat nie stał się też izbą refleksji wzbudzającą czyjekolwiek żywe zainteresowanie. Taki Senat faktycznie nie jest potrzebny. Trzeba go albo zlikwidować, albo? zasadniczo zreformować? ? napisał w ?Rzeczpospolitej? Ryszard Bugaj.
Fundusze inwestycyjne: zyski powiększ sam
Na koniec grudnia ubiegłego roku środki powierzone w zarządzanie działającym w Polsce towarzystwom funduszy inwestycyjnych osiągnęły poziom 209 mld zł. Jak podał portal analizyonline.pl w całym 2014 roku saldo wpłat i wypłat do TFI wyniosło +12,1 mld zł. Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe i niemrawa giełda pozwalają według ekspertów spodziewać się, że również w tym roku coraz większą część naszych oszczędności będziemy przeznaczać na inwestycje w TFI. Zdradzamy kilka sposobów na to, jak z tych inwestycji wycisnąć jeszcze więcej.
Ferie zimowe w mediach
W 2015 roku zaskoczyła nas wyjątkowo łagodna zima, co wielu Polakom pokrzyżowało plany, związane z feriami. Niektórzy internauci zatęsknili za zeszłorocznymi śnieżycami z okresu wiosennego, a bardziej dowcipni użytkownicy serwisów społecznościowych proponowali w swoich postach zamienić narty na rower. Instytut Monitorowania Mediów sprawdził, gdzie najczęściej toczyły się dyskusje na temat ferii zimowych.
Kredyty dla profesjonalistów na specjalnych warunkach
Osoby wykonujące tzw. zawody zaufania publicznego, czyli na przykład lekarze, prawnicy, nauczyciele czy architekci, mogą liczyć na specjalne warunki bankowe. Polegają one bądź to na uproszczonej procedurze w banku, bądź na korzystniejszych warunkach cenowych.
Energia elektryczna od Orange
Orange poszerza zakres swojej działalności ? osoby planujące zmianę dostawcy energii elektrycznej może zainteresować oferta Orange Energia. Klienci zostaną przywitani atrakcyjnym upustem, z kolei ci, którzy korzystają dodatkowo z innych usług Orange, zyskają Rabaty Orange. Usługa skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
mBank wprowadza eKonto mobilne plus
mBank rozszerza swoją ofertę o nowy rachunek osobisty. eKonto mobilne plus, bo tak będzie nazywał się nowy produkt, oferuje swojemu posiadaczowi oprocentowanie na poziomie 4 proc. w skali roku, bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie oraz atrakcyjne warunki obsługi w oddziałach.
Super Smart Plan: nowe plany taryfowe od Orange
Orange, chcąc jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania klientów, wprowadził trzy nowe plany taryfowe w ramach Super Smart Planu z nielimitowanymi połączeniami i SMS-ami. Decydując się na najtańszą opcję (9,99 zł) klient może skorzystać z usługi Dzień bez Limitu, z kolei osoby przenoszące numer zyskają trzy miesiące abonamentu za darmo. Klienci przedłużający umowę również mogą liczyć na dodatkowe korzyści.
Bankowość 55+: seniorki bardziej konserwatywne
Stabilność finansowa, udział polskiego kapitału, oddział zlokalizowany blisko miejsca zamieszkania, pomocni pracownicy oraz rozsądna wysokość opłat i prowizji. To zdaniem osób 55+ najważniejsze cechy, jakimi powinien się legitymować bank, z którego usług chcieliby korzystać - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
PODATKI
(Wspólne) zeznanie podatkowe (opodatkowanie) gdy śmierć małżonka
Osoba, która zmarła, siłą rzeczy nie jest w stanie złożyć zeznania podatkowego. Mogą jednak to zrobić za nią inni. Mamy tutaj dwie drogi postępowania. Najprostsza to rozliczenie się wspólne z małżonkiem, który zmarł. Niemniej taka forma nie zawsze jest możliwa czy opłacalna. W wariancie drugim proces rozliczenia inicjuje fiskus.
Ryczałt ewidencjonowany: koszt wysyłki to nie przychód sprzedawcy
Kwoty, które nabywca wpłaca na poczet kosztów wysyłki, nie stanowią przychodu sprzedawcy. To ważne w przypadku osób rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz tych, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT - przypomina Tax Care.
Zapłata wierzytelności nieściągalnej uznanej za koszty podatkowe
Wartość wierzytelności nieściągalnych podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu, jeżeli iść nieściągalność zostanie odpowiednio udokumentowana. Może się jednak zdarzyć, że po takiej czynności dłużnik, bądź osoby pociągnięte w tym zakresie do odpowiedzialności finansowej, jednak taką wierzytelność ureguluje. Jak w takim przypadku powinien zachować się wierzyciel (z punktu widzenia podatku dochodowego)?
Zwrot podatku dochodowego z zagranicy w zeznaniu podatkowym
Otrzymanie w 2013 r. zwrotu części uprzednio zapłaconego (w latach 2011-2012) w Holandii podatku, który został odliczony od podatku w zeznaniu złożonym w Polsce powoduje, że otrzymaną kwotę należy wykazać w zeznaniu za rok, w którym ten zwrot otrzymano (tu 2013). Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.02.2015 r. nr IBPBII/1/415-958/14/BJ.
KOMENTARZE FINANSOWE
Widmo Grexitu ciąży Europie
Wczoraj przedstawiciele Eurogrupy nie zdołali dojść do porozumienia z Grecją w sprawie dalszych programów pomocowych wobec czego dzisiejsza sesja wygląda całkiem blado na tle tej w Azji, w której utrzymują się dobre nastroje przed świętowaniem Nowego Roku.
S&P500 - dziś możliwy atak na piątkowy szczyt
POLSKA (WIG20) - W poniedziałek na początku sesji doszło do wzrostów. Poranne maksimum wypadło na poziomie 2363pkt. Po 30-tu minutach rozpoczęła się wielogodzinna konsolidacja. W końcówce sesji indeks wybił się w górę. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 2366pkt., zamknięcie po 2362pkt.
Rynek walutowy powinien odżyć pod wpływem danych makro
Historia kryzysu zadłużenia strefy euro uczy, że ostatecznym terminem porozumienia stron jest moment uzyskania porozumienia, a wcześniejsze daty przeskakiwane są jak płotki na bieżni. Nie inaczej jest w przypadku ostatnich rozmów o wydłużenie pakietu pomocowego Grecji, a rynek doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
Giełdy pod wpływem greckiego pata
W poniedziałek na europejskich giełdach działo się niewiele. Głównie dlatego, że inwestorzy czekali na informacje o wyniku negocjacji przedstawicieli Grecji z szefami finansów krajów strefy euro. Mało kto spodziewał się porozumienia, ale wielu liczyło na kontynuację prób jego osiągnięcia. Tymczasem mamy sytuację patową, w której strony będą czekać na kapitulację przeciwnika. Część inwestorów może dojść do wniosku, że ryzyko jest zbyt duże i czekać nie będzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz