NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Kursy walut a wakacje 2015
Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, a co za tym idzie osoby zainteresowane spędzeniem wolnego czasu poza granicami kraju zmuszone są do kupna przed wyjazdem lub na miejscu w trakcie pobytu lokalnej waluty. Większość osób obserwując pary EUR/PLN i USD/PLN zauważyło, że zdecydowanie większa zmienność w ostatnim roku miała miejsce na dolarze amerykańskim i to niestety na niekorzyść osób zainteresowanych kupnem tej waluty. Zdecydowanie mniejsza liczba wczasowiczów będzie znała sytuację z ostatniego roku na mniej popularnych walutach powiązanych z najczęstszymi kierunkami obywateli naszego kraju.
Biometria w PKO BP: na konto zalogujesz się dłonią i głosem
Klienci PKO BP zamiast PIN-em czy hasłem będą mogli potwierdzać swoją tożsamość głosem, dłonią lub wizerunkiem twarzy. Bank pracuje nad wprowadzeniem pierwszego w polskiej bankowości kompleksowego systemu biometrycznego, czyli bazującego na cechach osobniczych każdego człowieka. Pierwsze testy odbędą się już w przyszłym roku.
Polisolokaty: lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych
Wprowadzenie przepisów o charakterze prokonsumenckim, które powinny poprawić i wzmocnić sytuację osób ubezpieczonych zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt ustawy to odpowiedź na nieuczciwą sprzedaż tzw. polisolokat.
Straciłeś dowód osobisty? Nie trać głowy
Wakacje tuż tuż. Sielska letnia atmosfera sprzyja rozleniwieniu i nieuwadze. Warto jednak pamiętać, że lato to czas żniw dla złodziei. Na zatłoczonych plażach i wypełnionych po brzagi kurortach o kradzież dowodu osobistego jest szczególnie łatwo. A stąd już prosta droga do wykorzystanie naszych danych osobowych w celu wyłudzenia kredytu. Dlatego też w czasie wakacji powinniśmy przywiązywać szczególną wagę do bezpieczeństwa naszych dokumentów.
Najbogatsi ludzie świata 2015
Zadowalająca sytuacja gospodarcza oraz dobra koniunktura na rynku papierów wartościowych sprawiły, że w minionym roku na świecie przybyło kolejne 920 000 nowych milionerów. Tym samym liczba najmożniejszych naszego globu (High Net Worth Individuals ? HNWI ) podskoczyła do 14,6 milionów, a wartość ich fortun osiągnęła poziom 56,4 bilionów dolarów. To niektóre z wniosków płynących z najświeższego Światowego Raportu Zamożności 2015 opublikowanego przez Capgemini oraz RBC Wealth.
Paweł Kukiz wciąż lubiany przez media
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeanalizował, jak kształtowała się w ostatnim czasie popularność medialna Pawła Kukiza. Jak się okazuje, polityk radzi sobie całkiem nieźle ? zarówno pod względem liczby publikacji (5,7 tys. w okresie od 25 maja do 7 czerwca), jak i postrzegania ? tylko 1% doniesień miało wydźwięk negatywny. Najwięcej informacji odnośnie polityka pojawiło się na portalach internetowych i w social media.
1/3 pracowników to spóźnialscy
Jaki odsetek Polaków deklaruje, że spóźnia się do pracy? Kto należy do najbardziej spóźnialskich? Jakie są najczęstsze przyczyny spóźnień do pracy? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsze badanie zrealizowane przez Work Service.
Mądre inwestowanie w fundusze - droga do sukcesu
W czasach rekordowo niskich stóp procentowych sensowność inwestowania w lokaty bankowe stawiana jest pod dużym znakiem zapytania. Inwestorzy poszukujący zadowalających zysków szukają alternatywnych sposobów na pomnażanie kapitału. Najnowsze badanie Deutsche Banku pokazuje, że wielu z nich skłania się ku funduszom inwestycyjnym. Ciągle jednak w powszechnej świadomości funkcjonują przekonania, które zniechęcają potencjalnych klientów do zakupów jednostek TFI.
Najlepsi przedsiębiorcy szukają talentów
Dobre wieści dla pracowników - ponad ? najlepszych przedsiębiorców z całego świata planuje, że w bieżącym roku będzie zwiększać zatrudnienie. 71 procent w jasnych barwach widzi perspektywy lokalnej gospodarki, a 66 procent w podobnym tonie wyraża się o gospodarce światowej. Co ciekawe, największymi optymistami okazują się przedstawiciele firm z rynków wschodzących, w tym z Chin i Indii. To niektóre z wniosków płynących z czwartej już edycji Światowego Badania Nowotworzonych Miejsc Pracy przeprowadzonego przez firmę doradczą EY (EY Global Job Creation Survey).
Sieci korporacyjne: stary sprzęt potrzebuje monitoringu
Zdalny monitoring i zautomatyzowane zarządzanie. Te dwa czynniki są w stanie w znaczący sposób, bo aż o 75%, skrócić czas niezbędny do wykrycia usterek w niesprawnych urządzeniach sieciowych - wynika z naświeższej, właśnie opublikowanej edycji badania Network Barometer Report firmy Dimension Data, które po raz kolejny dowiodło silnej korelacji pomiędzy awariami powodowanymi przez urządzenia a etapami cyklu ich użytkowania.
Social media: jak wykorzystują je osoby poszukujące pracy?
Polacy aktywnie korzystają z mediów społecznościowych ? jak się okazuje, wykorzystują je również do poszukiwania pracy. Wyniki najnowszej edycji badania Randstad Award pokazują, że social media (głównie Facebook) są źródłem wiedzy na temat firmy, dostępnych ofert pracy czy wydarzeniach branżowych dla 40% potencjalnych pracowników. Przede wszystkim jednak staramy się za ich pośrednictwem nawiązać kontakt z pracodawcą.
Wakacje 2015: jak kupić właściwą polisę turystyczną?
Polisy turystyczne to ważny element zagranicznych podróży, jednak Polacy nie przykładają do nich dużej wagi ? z reguły ograniczają się do podstawowego zakresu ubezpieczenia oferowanego przez touroperatorów ? wynika z badania przeprowadzonego przez TU Europa. Jeżeli jednak cierpimy na przewlekłą chorobę lub spędzamy aktywnie czas podczas wakacji, powinniśmy pomyśleć o dodatkowej ochronie.
Praca w korporacji: masakra czy szansa na wysokie zarobki?
Z czym polskim studentom kojarzy się zagraniczna korporacja? M.in. z wysokimi zarobkami i możliwością rozwoju zawodowego. Z tym, że skojarzenia te są wymieniane na kolejnych pozycjach po bezosobowości, wyścigu szczurów i kolokwialnej "masakrze". Badanie przeprowadzone w maju przez magazyn akademicki Koncept dowodzi zatem, że praca w "korpo" nie jest tak atrakcyjna jakby się mogło wydawać.
Wzrost płac poniżej przewidywań. Zatrudniają małe firmy
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju 2015 roku o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, osiągając poziom 4002 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w relacji rok do roku zwiększyło się zaś o 1,1 procent.
PODATKI
Czy data wystawienia faktury decyduje o przychodzie w PIT i CIT?
Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym, na podstawie którego ujmowane są zarówno koszty jak i przychody podatkowe. Mimo, że często wystawienie jej jest obowiązkowe, nie musi to nastąpić w dniu sprzedaży. Obecne regulacje dają dosyć długi okres czasu na sporządzenie takiego dokumentu. Data wystawienia faktury nie jest też zbyt istotna przy określaniu przychodu na potrzeby podatku dochodowego.
Zatory płatnicze: zakupy na raty nie wymagają korekty kosztów
Celem wprowadzenia do ustawy o podatku dochodowym przepisów o zatorach płatniczych było ograniczenie zjawisk związanych z nieterminowym płaceniem należności, a nie ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej podatników poprzez eliminację legalnych rodzajów umów. Stąd jeżeli zapłata następuje w terminie, przepisy o korekcie kosztów nie powinny być stosowane. Wnioski takie płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27.02.2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1473/14.
Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe
Wynagrodzenie wypłacane wspólnikom spółki za poręczenie jej zobowiązań stanowi dla tej spółki koszt uzyskania przychodu. Jest to koszt pośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, stąd należy go ująć na dzień poniesienia, a więc ujęcia w księgach rachunkowych, nawet gdy fizyczna zapłata jeszcze nie nastąpiła - wskazał, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12.06.2015 r. nr IBPBI/2/4510-294/15/PC.
MOTORYZACJA
DS 3 1.6 THP Sport Chic - ładny, ale za drogi
Jeszcze kilka tygodni temu, pisalibyśmy o Citroenie DS3. Ale to już przeszłość. Citroen przechodzi rewolucję. Od kilku dni znamy nową politykę cenową firmy. Nieco wcześniej, w ramach grupy PSA powstała także nowa marka ? DS. Tak, tak, to już nie jest ?zwykły? Citroen DS, tylko DS - marka Premium?
Wypadki drogowe: Łódź na czele
Polskie drogi przestają straszyć dziurami, drogowcy remontują miejskie arterie i małe uliczki. Kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej. Mimo to nie we wszystkich miastach liczba wypadków i ofiar śmiertelnych spada. Przedstawiamy drugi raport mfind o bezpieczeństwie ruchu drogowego w największych miastach Polski - tym razem pokazujemy dane z 2014 roku.
Nowy Jaguar XJ
Już jesienią bieżącego roku w sprzedaży znajdzie się nowy Jaguar XJ. Ten luksusowy model wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak system multimedialny z zaawansowanym układem nawigacyjnym i system audio Meridian Digital Reference o mocy 1300 W z 26 głośnikami. Oprócz tego auto posiada 3.0-litrowy wysokoprężny silnik V6, który osiąga 306 Km i 700 Nm przy zmniejszonej emisji CO2.
KOMENTARZE FINANSOWE
FOMC - osłabienie dolara
EUR/USD - W środę rano doszło do wzrostu do 1.1290 USD. Po godzinie 10-tej doszło do realizacji zysków. Krótko po godzinie 20-tej osiągnięte zostało dno na poziomie 1.1216 USD. Po kilkunastu minutach rozpoczęły się spore wzrosty. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 1.1358 USD, zamknięcie po 1.1340 USD. Dziś rano doszło do wzrostu. Lokalne maksimum wypadło na poziomie 1.1376 USD. Obecnie euro jest notowane po 1.1355 USD.
Fed obiera drogę ślimaka
Po posiedzeniu FOMC dolar traci na wartości. Spadają rentowności obligacji USA. EUR/USD pozostaje jednak w zakresie wahań ustanowionym 4 i 5 czerwca. Dziś rano kurs zawraca z okolic jego górnej bandy, czyli 1,1390. Prawdopodobnym scenariuszem jest kontynuacja cofania się w głąb przedziału. Przemawia za tym posiedzenie Eurogrupy, które nie przyniesie zapewne przełomu w sprawie Grecji i powinno przynieść pokrywanie pozycji. Należy monitorować sytuację na rynku długu: rozszerza się różnica rentowności pomiędzy długiem Niemiec i państw peryferyjnych. To znak, że powraca ryzyko kredytowe. Całe ponad procentowe umocnienie do dolara wymazał kurs USD/NZD. Słabość kiwi to rezultat fatalnych danych o tempie wzrostu.
FED obniża prognozę dla PKB
POLSKA (WIG20) - W środę doszło do dalszych spadków. Nowe kilkumiesięczne minimum wypadło na poziomie 2317 pkt. Zamknięcie nieznacznie wyżej po 2321 pkt. (kontrakty zamknęły się na poziomie 2306 pkt).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz