PRAWO
Ustawa Prawo działalności gospodarczej okiem BCC
Trwają prace nad projektem ustawy Prawo Działalności Gospodarczej (PDG), która ma zastąpić obowiązującą od 2004 roku ustawę o Swobodzie Działalności Gospodarczej i stać się punktem odniesienia dla przedsiębiorców i organów państwa stosujących prawo gospodarcze. Pod koniec lutego, w Business Centre Club, odbyło się specjalne posiedzenie Konwentu BCC z udziałem wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja, dotyczące nowej regulacji. BCC, którego eksperci uczestniczyli w konsultacjach projektowanych przez Ministerstwo Gospodarki założeń do ustawy, popiera proponowane zmiany i rekomenduje propozycje rozwiązań do projektu ustawy.
Wadliwe wykonanie dzieła: czy zamawiający musi je odebrać?
Przyjmijmy, że wykonawca dzieła wykonał je wadliwie ? urządzenie ma wady fizyczne, które zostały dostrzeżone przez zamawiającego jeszcze przed odbiorem dzieła. Wykonawca jednak domaga się od zamawiającego, aby dzieło odebrał. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający? Czy może odmówić odbioru dzieła? Czy też powinien je odebrać, a następnie dochodzić od wykonawcy roszczeń z tytułu rękojmi za wady? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnej sytuacji i charakteru wady.
Banki spółdzielcze będą bezpieczniejsze
Zmiany dotyczące zasad tworzenia funduszy własnych banków spółdzielczych, możliwość powołania przez banki spółdzielcze systemu ochrony instytucjonalnej ? zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Pracę nad rządowym projektem rozpoczęli w pierwszym czytaniu posłowie.
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera III 2015
Obniżka stóp procentowych spowodowała, że lokaty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 3% i więcej niemal zupełnie zniknęły z rynku. Z 30 banków, których oferty przeanalizował Expander, tylko trzy wciąż oferują taki poziom odsetek. Są to Meritum Bank, Bank Smart i Getin Bank. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba lokat z bardzo niskim oprocentowaniem wnoszącym 1% lub mniej. Nadeszły więc trudne czasy dla oszczędzających.
Szyfrowanie danych - cyberprzestępcy to lubią
Eksperci z Kaspersky Lab ostrzegają przed szkodliwym oprogramowaniem szyfrującym, które jest chętnie wykorzystywanym przez cyberprzestępców narzędziem wyłudzania okupu. Najbardziej ?opłacalne? są ataki na firmy, dlatego to właśnie one powinny zachować szczególną ostrożność. Co zrobić, aby nie narazić się na ryzyko utraty cennych danych i straty finansowe?
Gdzie najłatwiej o kredyt hipoteczny?
Zanim zajmiemy się poszukiwaniem najtańszej oferty kredytu hipotecznego, warto najpierw sprawdzić, które banki w ogóle możemy brać pod uwagę. Expander zwraca uwagę, że cztery z nich wymagają nie 10%, ale aż 20% wkładu własnego. Ponadto, jeśli nasze dochody nie są wystarczająco wysokie, to zwykle tylko część instytucji będzie gotowa pożyczyć oczekiwaną przez nas sumę. Dla przykładu jeśli chcemy otrzymać 300 000 zł, a dochód łączny wnioskodawców wynosi 4500 zł, to zaledwie 7 z 15 banków zaakceptuje taki wniosek.
Bitdefender GravityZone - najnowsza wersja już wiosną
Bitdefender zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie najnowszej wersji oprogramowania GravityZone, stworzonego z myślą o ochronie średnich i dużych przedsiębiorstw. Dzięki nowym funkcjom klienci będą mogli wybierać z czterech kategorii ? Bezpieczeństwo Punktów Końcowych, Bezpieczeństwo Środowisk Wirtualnych, Bezpieczeństwo Exchange i Bezpieczeństwo Urządzeń Mobilnych.
Outsourcing usług IT: Polska liderem w Europie
Jak wynika z najnowszego raportu firmy KPMG, polscy specjaliści IT stanowią zasób przyciągający międzynarodowe firmy ? dzięki temu Polska jest drugim (po Indiach) najatrakcyjniejszym miejscem dla outsourcingu usług IT. Wzrasta zainteresowanie modelem centrów usług wspólnych, jednak organizacje z sektora publicznego pozostają wobec niego niechętne.
Szybki przelew, czyli jaki?
Zapewne niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jak wygląda proces realizacji zleceń płatniczych w bankach. Wszelkie przelewy dokonywane są za pomocą systemu ELIXIR, służącego do rozliczeń międzybankowych. Ile trwa przelew z jednego banku do drugiego? W jakich godzinach możemy spodziewać się wpłaty? Czy można go przyspieszyć?
Rosyjskie embargo, czyli nie taki diabeł straszny
Rosyjskie embargo kosztowało polskich eksporterów 800 miliardów dolarów - grzmi rosyjska propaganda, a w ślad za nią niektórzy przedstawiciele polskiej sceny politycznej. O tak gigantycznych stratach nie może być jednak mowy. Dlaczego? Przede wszystkim ta zawrotna kwota to wartość polskiego eksportu na przestrzeni kilku lat. Ponadto nie należy przeceniać wagi rosyjskich rynków zbytu - znacznie poważniejszym partnerem handlowym Polski są np. maleńkie Czechy - czytamy w Raporcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ?Skutki rosyjskiego embarga na polskie produkty?.
Dyskryminacja kobiet? Obecna!
Czy sytuacja kobiet na rynku pracy uległa poprawie? Z badania zrealizowanego przez Hays wynika, że postęp w tej kwestii jest zauważalny. Mimo to jeszcze wiele zostało do zrobienia - nierówność płci nadal pozostaje jednym z największych problemów świata biznesu.
Ceny smartfonów najniższe we Włoszech
Porównywarka cen idealo postanowiła przyjrzeć się cenom smartfonów w kilku europejskich krajach. Jak na ich tle wypada Polska? Nie najlepiej. Okazuje się, że aż jedna trzecia z 50 badanych modeli w kraju nad Wisłą dostępna jest w najwyższych cenach. Gorzej pod tym względem wypada tylko Wielka Brytania. Dokąd więc udać się po nowy telefon? Zdecydowanym zwycięzcą atrakcyjnych cen zostały Włochy.
Kredyt hipoteczny nie taki straszny
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Osoby poszukujące własnych ?czterech kątów? zwykle decydują się na inwestycję z pomocą kredytu hipotecznego. Chociaż pełen komplet dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania finansowego może osiągnąć nawet rozmiary pokaźnej teczki, procedura nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Expander podpowiada, w jaki sposób przygotować się do zaciągnięcia kredytu i na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnej oferty.
Wyborczy "antybohater" wygrywa kolejny przetarg. Ponownie najniższą ceną
Firma informatyczna Nabino, o której głośno było na forum nie tylko krajowym podczas ostatnich wyborów samorządowych, wygrywa kolejne przetargi z zakresu IT. Łódzka spółka wygrała przetarg na usługę hostingu strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej wraz z migracją danych. Analogicznie jak w przypadku stworzenia oprogramowania obsługującego wybory dla Krajowego Biura Wyborczego, podstawowym kryterium rozstrzygającym przetarg była najniższa cena.
Formę zatrudnienia u zwycięzców przetargów sprawdzą NIK i PIP
Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, czyli wymaganie od wykonawców zatrudniania pracowników na umowach o pracę oraz zasadność zatrudniania na umowach cywilnoprawnych będą wspólnie sprawdzać Najwyższa Izba Kontroli wraz z Państwową Inspekcją Pracy. NIK i PIP nawiązały współpracę w zakresie kontroli przestrzegania uprawnień pracowniczych i prawa pracy.
Bonarka for Business: budynek E już otwarty
Biurowiec E, wchodzący w skład kompleksu Bonarka for Business w Krakowie, został już otwarty. Oferuje on 10.000 m2 powierzchni biurowej klasy A, podniesione podłogi systemowe, system ochrony przeciwpożarowej i kontroli dostępu, podwieszane sufity, posiada także certyfikat BREEM na poziomie ?bardzo dobry?.
UOKiK zgadza się na kolejne przejęcia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejne zgody na koncentracje przedsiębiorstw. Pierwsza z nich dotyczy elektrowni wiatrowych, a konkretnie przejęcia kontroli nad spółką GSG Towers przez dwa podmioty - Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Gdańsk Shipyard Group. Druga - przejęcia części mienia Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
KOMENTARZE FINANSOWE
EUR/USD - możliwe korekcyjne odbicie
EUR/USD - Ze środowego szczytu na poziomie 1.10 USD rozpoczęła się realizacja zysków. W czwartek dzienne dno wypadło nisko na poziomie 1.0614 USD, zamknięcie po 1.0669 USD. Dziś w nocy kurs euro wzrósł do poziomu 1.0695 USD. Obecnie euro jest notowane po 1.0680 USD.
Dolar odrobił straty
Dolar amerykański odrobił niemal całe straty, jakie poniósł po rozczarowaniu rezultatem FOMC, pokazując, że na tle innych walut z G10 wciąż prezentuje się najsolidniej. Płynność na rynku walutowym pozostaje niepełna, choć ostatnie godziny upłynęły na nudnej stabilizacji. Nim dobrniemy do weekendu czekają nas wystąpienia członków Fed i dane z Kanady.
S&P500 - realizacja zysków
POLSKA (WIG20) - W czwartek kontynuowane były wzrosty. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 2385 pkt. Indeks zamknął się na dziennym szczycie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz