wtorek, 30 września 2014

Fwd: Serwis informacyjny portalu farmer.pl


---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Newsletter farmer.pl <newsletter@farmer.pl>
Data: 24 września 2014 15:28
Temat: Serwis informacyjny portalu farmer.pl
Do: Adresat newslettera <pascal.alter@gmail.com>


Przejdź do farmer.pl
 
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI Środa, 24 września 2014



- R E K L A M A -

 
Zaprawianie ziarna zbóż
Ochronę zbóż przed patogenicznymi grzybami należy rozpocząć zanim ziarno siewne trafi do gleby. Zaprawianie materiału siewnego to absolutny wymóg.
 
Używany Massey Ferguson serii 6400
Ciągniki Massey Ferguson cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku wtórnym. Najwięcej ofert dotyczy starszych serii 3000 lub 6100. Polecamy jednak zainteresować się nowszymi modelami, np. serii 6400, które oprócz przystępnej ceny mają wiele niepodważalnych atutów.
 
Duży spadek ceny rzepaku
Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF wczoraj potaniał o 2,4 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 2,0 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE obniżyła się o 0,7 proc.
 
Ceny zbóż w Paryżu nadal pikują w dół
Pszenica na MATIF w kontrakcie listopadowym wczoraj potaniała o 1,3 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła 0,5 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 2,0 proc., a w Chicago (grudzień) spadła o 0,4 proc.
 
Stabilna tlenowo kiszonka z kukurydzy
Kiszonka z kukurydzy zakisza się dość łatwo, jednak w czasie jej skarmiania często pojawiają się problemy z jej niestabilnością tlenową. Poprawę właściwości tej paszy, można uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków.
 
Ile zbierzemy ziemniaków i buraków
Wykopki ziemniaków zbliżają się do końca. Zbiory buraków cukrowych z kolei potrwają jeszcze przynajmniej miesiąc. Jakich plonów możemy się spodziewać?
 
Czosnek na stole paszowym
Czosnek jest uznawany za najskuteczniejszy naturalny antybiotyk. Substancje w nim zawarte wykazują właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, fungistatyczne i grzybobójcze, a nawet hamujące rozwój wirusów. Skoro może być wykorzystywany przez ludzi, to zasługuje również na pozycję w menu bydła.
 
Na polach pojawiają się kopce ziemniaczane
Trwają zbiory ziemniaków, jednak cena jest na tyle niska, a podaż tak wysoka, że duża część producentów ziemniaczanych decyduje się ziemniaki przechowywać w nadziei, że dla ich towaru przyjdą lepsze czasy.
 
KE zawiesza system wsparcia dla producentów sera dotkniętych embargiem
Komisja Europejska zawiesiła program wsparcia dla producentów sera, którzy zostali poszkodowani w wyniku rosyjskiego embarga na żywność. Podobnie jak w przypadku owoców i warzyw powodem są nieprawidłowości. Tym razem zawinili Włosi.
 
NIK: państwowe hodowle koni przynoszą straty
W wszystkich kontrolowanych przez NIK państwowych stadninach stwierdzono straty. Do prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące jednej z nich, gdzie doszło do sprzedaży koni nielegalnemu pośrednikowi, który przeznaczył je na rzeź.
 
KE szuka pieniędzy dla rolników; dla Polski najwyżej kilka mln euro
Kolejny program wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga na unijną żywność może wynieść ponad 125 mln euro; Polsce nie przypadnie z niego jednak zbyt wiele, najwyżej kilka mln euro - wynika z informacji ze źródła unijnego.
 
GUS: w 2014 r. wysokie zbiory owoców z drzew, więcej warzyw gruntowych
Według wstępnych szacunków GUS tegoroczne zbiory owoców z drzew będą o 2,3 proc. wyższe niż w roku ubiegłym i wyniosą ok. 3,6 mln ton. O 8,2 proc. wyższa niż przed rokiem może być produkcja warzyw gruntowych; ocenia się ją na 4,3 mln ton.
 
Zwalczyć jednoliścienne w rzepaku ozimym
Rzepak ozimy najczęściej przychodzi po stanowisku zbożowym, w związku z tym w uprawie tej może pojawić się dużo samosiewów przedplonu. Niezwalczane jesienią mogą mocno konkurować z rzepakiem o składniki pokarmowe, przestrzeń, światło oraz wodę.
 
Jak rolnicy oceniają doradców?
80 proc. rolników jest zadowolonych z jakości usług WODR, ale korzysta z nich niewiele ponad jedna trzecia rolników i są to właściciele niewielkich gospodarstw.
 
Litwa zalegalizowała ubój rytualny
Litewski parlament zalegalizował we wtorek ubój rytualny. Ma to zwiększyć eksport mięsa do krajów arabskich i Izraela, a tym samym złagodzić skutki rosyjskiego embarga.
 
Komisje szacują szkody w uprawach spowodowane przez dziki
Niezależne komisje szacują w Podlaskiem szkody w uprawach, które spowodowały dziki. To efekt protestu rolników, którzy we wrześniu przez ponad tydzień protestowali pod urzędem wojewódzkim w Białymstoku domagając się wyższych odszkodowań oraz odstrzału dzików.
 
Zapowiadają się rekordowe zbiory kukurydzy
W ocenie analityków, w tym sezonie zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej prawdopodobnie osiągną rekordowy poziom przekraczając 70 mln ton. Wysoka produkcja i prognoza wysokich zbiorów w USA i na świecie, może przełożyć się na dalszy spadek cen kukurydzy.
 
Nie każde zboże nadaje się dla prosiąt w okresie odsadzenia
Specyfika pracy układu pokarmowego prosiąt, sprawia, że nie wszystkie zboża stosowane w żywieniu zwierząt starszych, można użyć w przygotowaniu paszy odsadzeniowej.
 
Cyklamen ogrodowy – ozdoba cienistego zakątka
Cyklamen znany jest pod potoczną nazwą jako „fiołek perski" i jest znaną rośliną doniczkową. Są jednak gatunki, które można uprawiać w gruncie i są bardziej odporne na mróz.
 
Wartość nawozowa liści buraczanych
Coraz częściej rolnicy nawet ci, którzy wcześniej przeznaczali liście od buraków cukrowych do produkcji kiszonki dla zwierząt, świadomie przeznaczają je na cele nawozowe. Liście buraczane to bogate źródło składników pokarmowych.
 
Zabiegi przy prosiętach w pierwszych chwilach życia
 
Co gwarantuje wysoką jakoś przetwórczą kalafiora?
 
POLECAMY  
 
AGRO-PARK – wszystko o nowoczesnym rolnictwie

 
 
Powyższa wiadomość nie jest informacją handlową, wysyłana jest do prenumeratorów newslettera.
(......)

Brak komentarzy: