Spotykam R.M .na Głównej akurat koło Puchatka. Chwilę rozmawiamy; to jedna z niewielu osób w Kielcach, z którą bez wahania rozmawiam.
Wędrowałem do Katedry; Trzech Króli - lecz mówiliśmy o czym innym i dopiero potem dogoniłem specjalnie; czy nie poszedłby ze mną?
..trochę speszony, trochę uśmiechnięty, coś zaczął mówić i wtedy zrozumiałem nietakt; po całym dniu pracy, z teczką papierów..
..
Jak to się mogło stać, że akurat Trzech Króli nie przywrócili w XX RP PL - medytowałem potem - jak wyszedłem z Katedry; po pięknej mszy koncelebrowanej.
Wcześniej zrobiłem kilka ujęć - ale tylko na zewnątrz; święto Trzech Króli poważam bardzo - i byłem zbyt zajęty.
..ale potem zastanawiałem się; Komi znieśli to święto bodaj w 1960 roku- ale w 1960 było na pewno; to pamiętam dokładnie zatem trochę pózniej; Gomułka przykręcał śrubę po Pazdzierniku .
Byłem wtedy w Radomiu i kupiłem bodaj pierwszą w życiu gazetę; było o śmierci Alberta Camusa; notka.
Dlatego zapamiętałem ; musieliśmy się zapisywać u kierownika Domu, jakby iść do Kościoła; pani T.-wa była zdziwiona, że nie idę;"myślałam, że wezmiesz grupę.."
Tak to było właśnie; nie poszedłem - a " internatowym" powierzano młodszych, jeśłi szło się np. do kina, czy do kościoła, albo na mecz.
Bardzo żałowałem potem..
.."..i cóż.."
..a Camusowi i tak nie pomogłem przecież.
..Teraz studiuję w Wikipedii na ten temat; bardzo ciekawe;
Trzej Królowie [edytuj]
Z Wikipedii
Ten artykuł wymaga dopracowania zgodnie z zaleceniami edycyjnymi. Należy w nim poprawić/wykonać działania: Szczególy na stronie dyskusji. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się na stronie dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Dopracować}} z kodu tego artykułu. |
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie – (w oryginale greckim: μάγοι [magoi]) w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu (magowie, kapłani religii zaratusztriańskiej, astrologowie), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Wyruszyli oni z miejscowości Kaszan,[potrzebne źródło] znajdującej się na terenie obecnego Iranu. Biblia nie wymienia ich imion ani liczby, wymienia ich jako astrologów pochodzących ze Wschodu (przekłady:BT; Wolniewicz; Gryglewicz), mędrców ze Wschodu (BT); w zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani imionami Kacper, Melchior i Baltazar wg tradycji jaka się narodziła w średniowieczu.
Pamiątką tej historii jest liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywana potocznie świętem Trzech Króli. Obchodzona jest 6 stycznia, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczała początek roku liturgicznego. W niektórych regionach Polski czas pomiędzy Bożym Narodzeniem, a świętem Trzech Króli był uważany za tak bardzo święty, że powstrzymywano się w tym czasie od ciężkich prac.
Święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 r., gdy zostało zniesione ustawą sejmu PRL.[1] Obecnie jest dniem wolnym od pracy, między innymi w Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii. W ostatnich latach dąży się do przywrócenia dnia wolnego od pracy w Polsce. Do tej pory jednak Sejm odrzucił dwa projekty obywatelskie inicjowane przez Jerzego Kropiwnickiego oraz jeden projekt poselski Prawa i Sprawiedliwości.[2]
Święto Trzech Króli należy do pierwszych ustanowionych przez Kościół. W kościele wschodnim znane już w III wieku, natomiast w kościele obrządku zachodniego obchodzone od schyłku IV wieku. Kościół wschodni łączył uroczystość Trzech Króli z Bożym Narodzeniem, obchodzonym jednocześnie jako uroczystość Epifanii, natomiast w kościele rzymskim Trzech Króli jest świętem niezależnym od Bożego Narodzenia.
Opis pokłonu Mędrców znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1-12)[3]. Ma swoją symbolikę: jest pokłonem i świata pogan, i ludzi w ogóle, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w kościele.
Ewangeliczna historia Mędrców (astrologów, magów) opowiada o cudzoziemcach (ich dokładnej liczby nie znamy), którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli[potrzebne źródło] jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5, 1)[4], aby złożyć pokłon narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, wg ewangelii weszli do domu, w którym przebywali Maria i Józef z Jezusem, ofiarowali Dzieciątku swoje dary, które należały wówczas do najcenniejszych: mirrę, złoto i kadzidło (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.
W przypisie zamieszczonym w katolickiej Biblii Poznańskiej zwrócono uwagę: "Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia. Bezpodstawnie uważa się ich również za królów, bo ani Pismo św., ani najstarsza tradycja nie widziały w nich królów. Źródłem przypisania im tej godności była, jak się zdaje, błędna interpretacja słów Ps 71,10.".[5] Katolicki Lexikon für Theologie und Kirche (Leksykon teologii i Kościoła) podkreśla, "że greckie słowo magoi nie oznacza królów, lecz raczej posiadających astrologiczną wiedzę tajemną". Dlatego Justyn Męczennik, Orygenes i Tertulian rozumieli przez nie astrologa.[6] Według profesora A.T. Robertsona nie oznacza ono mędrców: "Tutaj w Ewangelii według Mateusza chyba raczej chodzi o astrologów. Babilon był kolebką astrologii" [7].
Przypisy
- ↑ Dziennik Łódzki: Prezydent Kropiwnicki walczy o wolne w Trzech Króli, PO woli wolne w Wielki Piątek lub Wigilię http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/943053.html
- ↑ Będzie wolne czy nie? Dziś Święto Trzech Króli (pol.). tvp.info, 6 stycznia 2010. [dostęp 6 stycznia 2010].
- ↑ Mt 2: 1-12 Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
albowiem z ciebie wyjdzie władca,
który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. tekst według Biblii Tysiąclecia
- ↑ Mi 5:1
A ty, Betlejem Efrata,
najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich!
Z ciebie mi wyjdzie
Ten, który będzie władał w Izraelu,
a pochodzenie Jego od początku,
od dni wieczności. - ↑ Biblia Poznańska, Nowy Testament, T.4, s.12, 2000, wyd. III, ISBN 978-83-7227-821-0
- ↑ Strażnica 15.12.1988 s.28
- ↑ Word Pictures in the New Testament, tom 1, strona 15 - wg Strażnicy nr 22 1980 s.22
Zobacz też [edytuj]
- Data narodzin Jezusa Chrystusa
- Spis Kwiryniusza
- Rzeź niewiniątek
- Gwiazda Betlejemska (chrześcijaństwo)
- Epifania
- Wigilia
Linki zewnętrzne [edytuj]
- opis przypowieści o Mędrcach ze Wschodu znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1-12)
- Biblia i Tradycja o Bożym Narodzeniu - część II - Trzej Królowie na stronie Gdańskiej SNE
|
Narzędzia
W innych językach
- العربية
- Bosanski
- Български
- Català
- Česky
- Corsu
- Deutsch
- English
- Español
- Esperanto
- Euskara
- Français
- Gaeilge
- Galego
- 한국어
- Hrvatski
- Bahasa Indonesia
- Italiano
- עברית
- Latina
- Lietuvių
- Limburgs
- Magyar
- Македонски
- Malti
- مصرى
- Nederlands
- 日本語
- Norsk (bokmål)
- Norsk (nynorsk)
- Occitan
- Português
- Русский
- Slovenčina
- Srpskohrvatski / Српскохрватски
- Suomi
- Svenska
- Tagalog
- Türkçe
- Українська
- 中文
Horoskop Google
YBY20 lutego - 20 marca
Czas duchowej samotności, zwrócenia się do swojego wnętrza i posłuchania głosu serca - na prawdę warto.
Masz szansę współpracować z innymi - nowe możliwości rozwoju.
..
..ach Google, Google; zdanie pierwsze całkowicie prawdziwe,
..a drugie; oby.
..wielkie dzięki; najważniejsza jest lojalność wobec..
..".."
..Co-Partnera - pocieszam się dawno już po północy.
.."Amen"..
..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz